Подіїї

Наші новини

Звіт за 2020 рік заступника медичного
директора з медсестринства,
голови ГО "Мечниківська Асоціація "Милосердя"
Наталії Федорівни Шульгіної

 

МЕДСЕСТРА – РІВНОПРАВНИЙ  УЧАСНИК
НАДАННЯ МЕДИЧНИХ ПОСЛУГ НАСЕЛЕННЮ
Шановна президіє! Шановні колеги, гості!


    Головне завдання медсестринства – забезпечення лікувального процесу та догляду за хворими на найвищому рівні. Медична сестра повинна володіти теоретичними основами терапії, хірургії, педіатрії, акушерства, практичними вміннями, повинна вміти користуватися медичною технікою, знати основи клінічної фармакології, що сприяє підвищенню  професіоналізму і компетентності в практичній діяльності, створенню  умов для майбутнього професійного зростання.
    Майже рік  лікарня   надає медичну допомогу пацієнтам з COVID-19.    Лікарня  приймає найтяжчих пацієнтів,  для них виділені окремі корпуси, підготовлені  реанімаційні палати з усім необхідним обладнанням.  З того часу, як пандемія охопила всю земну кулю, медсестри лікарні ім.Мечникова знаходяться на передньому фронті боротьби з нею. Фізично і розумово   працюють цілодобово, на рівні з лікарями, забезпечуючи підтримку життєдіяльності пацієнтів.
    Якість медичних послуг зумовлюють особливі вимоги до професійної діяльності медичного персоналу. Медична сестра повинна досконало володіти клінічним мисленням, фундаментальними і спеціальними знаннями й уміннями щодо комплексного догляду за пацієнтами, надання медичної допомоги, активного здійснення профілактичної діяльності  відповідно до національних і світових професійних  стандартів, норм професійної моралі та етики, що відповідає принципу гуманності.
    Змінюються вимоги і ставлення суспільства до сестринської практики, системи професійної сестринської освіти, вдосконалюються сучасні сестринські технології. На сьогодні, в лікарні  Мечникова постійно ведеться  робота  щодо забезпечення  високої  якості  сестринського догляду.  
    Генеральному директору Сергію Риженко вдалося створити комфортне середовище, в якому неодмінними умовами роботи є турбота про якість послуг, що надаються та впливають на результати медичної допомоги і безпеки пацієнтів. Контролюється якість проведеного лікування і далі проводиться робота з отриманим результатом.
    Звісно, медичних сестер не обходить і суспільне життя лікарні. Вони беруть активну участь у проведенні всіх громадсько-соціальних заходів: родинне колопрофесійних оглядів ветеранів, волонтерів, учасників АТО, ліквідаторів Чорнобильської катастрофита інше.    
    В рамках професійного розвитку молодших медичних спеціалістів у лікарні протягом року проводені медсестринські  семінари, конференції   як на рівні відділень, так і на рівні лікарні і інших закладів країни.
● Старші сестри медичні приймали   участь у роботі  ХІ Науково-практичної  конференції з міжнародною участю «Вища  освіта та  Практика  в  медсестринстві». Конференція  проведена на базі  Житомирського  медичного інституту  в режимі онлайн,  всі учасники  -  отримали  сертифікати.
● Проводились онлайн – вебінари на теми:
●    «Правила поводження з медичними відходами» - проводила Асоціація «СОИК»;
●    «Впровадження програми профілактики інфекції та інфекційного контролю в закладах охорони здоров`я»;
●    «Катетер – асоційовані інфекції кровотоку, що пов`язані з наданням медичної допомоги. Актуальність та особливість в умовах пандемії COVID-19».
●  Здобули вищу освіту на звання БАКАЛАВР – 7 медичних сестер: Пащенко, Байлим, Бойко, Мороз, Фірсюк…….
● Продовжується розробка, удосконалення та впровадження стандартних операційних процедур (СОПів). Введені СОПи для роботи в відділеннях з хворими на COVID-19, ЗІЗ, прибирання.
● Створено сумісно з ГО «МА «МИЛОСЕРДЯ» учбовий центр-тренінг для навчання:
●    молодих фахівців – 12;
●    студентів медичних вузів;
●    медичних сестер, які прийшли з інших медичних закладів – 14.
● На початку 2020 року  за ініціативи Ради медичних сестер  та  підтримки  керівника лікарні Сергія   Риженко створено  Громадську  організацію  «Мечниківська  асоціація  «МИЛОСЕРДЯ».   
 Основною метою діяльності Асоціації, є: сприяння піднесенню ролі медичних працівників, стимулювання і вдосконалення їх професійного рівня, захист правових, професійних, економічних, культурних та інших спільних інтересів її членів. Членами Асоціації стали молодші медичні фахівці лікарні.
● Радою медичних сестер лікарні сумісно з асоціацією «МИЛОСЕРДЯ», розроблено та впроваджено в роботу анкету анонімного опитування пацієнтів щодо задоволення якістю надання медсестринської допомоги. Дані, отримані при обробці анкет,  використовуються  для вдосконалення сестринського (медичного) догляду з метою удосконалення та поліпшення роботи медичного персоналу.
●  Нові сучасні потреби медичної галузі та безпосереднє зростання неможливі без постійного руху вперед.  Розвиток сучасного медсестринства вимагає безперервного вдосконалення, підвищення професійної майстерності і кваліфікації фахівців. Саме тому Асоціація «МИЛОСЕРДЯ» виступила ініціатором та видавцем професійного медичного журналу «Сучасний погляд», який зареєстрований також  у  2020 році.  Створена редакційна  рада журналу і вже надрукований  перший  номер.
    У лікарні активно і успішно працює Рада медичних сестер. Її провідна функція-безперервне навчання та підвищення кваліфікації молодших медичних фахівців.
У кожному відділенні є медична сестра-наставник, яка допомогає   молодим фахівцям  адаптуватися на робочому місці. Процес виховання висококваліфікованої, надійної та здатної працювати на різних ланках роботи медсестри триває мінімум 5 років напруженої праці та постійного навчання.
Це дає можливість сформувати професійну та моральну етику молодого спеціаліста, котрий прийшов на роботу після закінчення медичного коледжу.
В Україні роль медсестринства та престижність цієї професії є набагато меншою ніж у світі. Це яскраво відображає низька оцінка суспільства значимості медичної сестри в лікувальному процесі пацієнта та заробітня платня. Якщо ми хочемо бачити  розвиток  сестринської справи, необхідно підвищити статус молодших спеціалістів із медичною освітою, що сприятиме забезпеченню належного рівня здоров’я українських громадян.  
    Кадрова ситуація в лікарні Мечникова з медичними сестрами, бажала б бути кращою.
    У звітному 2020-му за власним бажанням звільнилося – 135 медичних сестер,  із них- 4 молодих спеціаліста  (у 2019 році - 176 м/с)  Разом складає рівно 40% від загальної потреби лікарні в молодших медичних спеціалістах.
Натомість з медичного коледжу прийшли всього 15м/с  (в 2019 р. -17).  
Прийнято на роботу -140 м/с. На жаль, ситуація з минулим роком майже не змінилася
На сьогодні з 722 фізичних осіб, які працюють на посадах медсестер, із них 133 – студенти.  Лише таким чином вдається забезпечити нічні зміни. Це ніяк не сприяє покращенню надання допомоги хворим в лікарні третинного рівня, яка в силу певних причин забезпечує медичний супровід не лише мешканців Дніпропетровської, а й окупованих областей.
Проблема  відтоку медсестер в приватні клініки та за кордон,  стала вже закономірністю всеукраїнського масштабу. Це порушує  нормальне функціонування лікарні та забезпечення гідної якості надання медичної допомоги.
Основна причина цієї проблеми – низька заробітня плата. За штатним розкладом зарплата кваліфікованої медичної сестри істотно не відрізняється від зарплати санітарки та прибиральниці. Проте європейські та приватні українські клініки пропонують цій категорії медпрацівників в рази  вищу заробітну платню.  
 Адміністрація лікарні прикладає титанічних зусиль, аби в межах фонду заробітної плати максимально стимулювати молодших медичних фахівців, за що ми щиро вдячні.
    Медичні сестри завжди були і залишаються основною ланкою в системі охорони здоров’я. Майже всі медичні послуги надаються за участю медичних сестер. Милосердя та професійний сестринський догляд – основа професії медсестри,  вона є обличчям кожного лікувального закладу, адже бере на себе вагову частку  роботи, тим самим розвантажуючи роботу лікарів. А лікарі, в свою чергу, зможуть присвятити цей час більш важливішим завданням.          
    Дякуючи  колосальній підтримці Сергія Анатолійовича, нами вже зроблені перші важливі кроки у розширенні функцій медичних сестер, для збільшення можливостей засновано  Мечніківську асоціацію "МИЛОСЕРДЯ".  З огляду на це, ми і надалі  дбатимемо про престиж професії, соціальний захист та створюватимемо перспективу для професійного розвитку молодших медичних фахівців.
    Завдяки сучасному погляду та нестримній енергії нашого керівництва, ми спроможні змінити роль медичної сестри в суспільстві та підняти розвиток сестринської справи до європейського рівня.
    Дякую за увагу!